Legtöbben úgy érezzük, eleget iszunk nap közben, ezért nem is vagyunk dehidratáltak - jó eséllyel azonban tévedünk. Te tudod, mennyi vizet kellene innod egy nap? Többet, mint gondolod.
Az ember hajlamos elfelejteni azt, hogy rendszeresen hidratálja magát - a munkában a gép előtt ülve vagy éppen otthon a családdal töltve a napot, hobbinknak hódolva, vagy amikor egész nap olvasunk... Amikor valamilyen tevékenység leköti a figyelmünket, észre sem vesszük, hogy már órák óta egy kortyot sem ittunk. A nap végére aztán ott tartunk, hogy talán egy litert sem ittunk, mióta felkeltünk az ágyból.
Honnan tudjuk, ha keveset iszunk?
A legkönnyebben akkor érhetjük tetten a dehidratáltságot, ha figyelünk általános kedélyállapotunkra. Az első jel ugyanis az energiavesztés, a levertség, fáradtság - a szervezet sejtjeinkből elvonja a vizet, ezt pedig mindenképpen megérezzük. Csak éppen hajlamosak vagyunk a munkára fogni, az időjárásra, vagy hogy nem vagyunk formában. De gyakori tünetek az emésztési rendellenességek, a gyomorégés, székrekedés is.
Ha száraznak érezzünk a szánkat, egészen biztosan innunk kell. Emellett azonban az éhség is jelezheti, hogy keveset iszunk, vagy ha éppen cukorra vágyunk. Ha nehezen megy a gondolkodás, az szintén erre utal.
A jeleket egyáltalán nem nehéz észrevenni – csak arra kell figyelnünk, hogy ne legyintsünk rájuk, és tudjuk be őket valami másnak. Sokszor nem azért vagyunk fáradtak, mert egész nap dolgoztunk, sőt – éppen azért fáraszt le ennyire a munka, mert nem figyelünk a hidratációra.
Tehát, mennyit igyunk?
A kutatók szerint a legtöbb embernél a 2 százalékos hidratáció számít optimálisnak, ennél alacsonyabb vagy magasabb érték már gondokat okozhat. Egy átlagos embernél ez 2-2,5 liter vizet jelent naponta - ennyit veszít a szervezetünk, ezt kell pótolnunk, hogy képes legyen megfelelően működni.
Persze aktív sportolóknál, melegben vagy kemény munka során több vizet kell innunk. Ehhez nem mindig elég, hogy ha a szervezetünkre figyelünk: a szomjúság már vészjelzés, az optimális állapot az, ha úgy hidratáljuk magunkat folyamatosan a nap során, hogy nem érezzük a dehidratáció egyetlen tünetét sem.
Hogyan figyelhetünk erre?
Ehhez érdemes lehet emlékeztetőket beállítani magunknak, vagy akár olyan applikációt tölteni le a telefonunkra, amely személyre szabva meghatározza, mennyi vizet kell fogyasztanunk, és folyamatosan figyelmeztet, mikor kell innunk. A modern technológia rengeteget segíthet egészségünk megőrzésében, használjuk ezt ki!
Egy idő után persze magunktól is megszokjuk a folyamatos hidratációt – az a legjobb, ha kialakul a szokás, ha nem kell magunkat emlékeztetni, mert még akkor is eszünkbe jut felállni egy pohár vízért, ha éppen keményen koncentrálunk valamire. Figyeljük szervezetünket, és meghálálja, a munka jobban megy, a szabadidőt jobban élvezzük majd, ha pótoljuk az elvesztett folyadékot.